Blog

Bilinçli Müşteri

Bilinçli Müşteri 

Süregelen yıllardan beri ekonominin gelişmesiyle çeşitli dekorasyon ve tadilat firmaları, kuruluşlar ve şirketler açığa çıkmıştır. Bu tür kuruluşların ilerlemesiyle birlikte ekonominin de ilerlemesi hususu göz ardı edilemeyecek bir gerçek haline bürünmüştür. İnsanların istek ve arzu doğrultusunda üretime geçen bu tür kuruluşlar iş ahlakını ön planda tutmaya gayret gösterirken ilerleyen süreçte bu ahlakın geriye atılmasıyla çeşitli problemler su yüzüne çıkmaya başlamıştır.

Ortaya çıkan problemler nedeniyle mağdur olan insanlar, hukuki süreçlere adım atarlarken ellerinde ise harap olmuş bir ev, bir mekan, bir iş veya boş bir cüzdan kalır. İnsanları mağdur ederek, onların ellerindekine zarar vererek ilerleyen bu tür kurumlar insanların güvenlerini kırmakla kalmayıp usulsüz bir şekilde yapılan ticareti yaygınlaştırmasına da neden olurlar.

İş ahlakı yönünden yoksun olan bu tür kurumların insanlara verdiği maddi zararların yanı sıra yapılan firma seçimleri de bir o kadar önem taşımaktadır. Engellenemeyen usulsüz şirketler, insanları dolandırmaya devam ederken bu durumun önüne geçecek olan müşteriler ise haberdar bile olmadan onları desteklemeye devam ederler. Bu desteğin sonucu bir birikim oluşturarak büyüyen şirketler daha büyük zararlar vermeye hazırlardır.

İş ahlakı çerçevesinde yapılamayan ticaretin habersiz destekçileri olan müşteriler, bu durumun önlenmesi için birtakım önlemler almaları gerekir. Çalışmaya başlayacakları şirkete daha dikkatli bir şekilde yaklaşmayı başaran müşteriler, herhangi bir zarar görmeden bu durumun önüne geçebilirler. Peki, çalışılacak doğru şirket nasıl seçilmelidir?

Çalışmaya başlamadan önce şirket hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmaya özen gösterin. Bu şirketi internet üzerinden bulduysanız şirketlerinin adresine ulaşıp onlarla yüz yüze yapacağınız konuşma güvenlilik açısından daha uygun olacaktır. Sadece internet üzerinde olan bir şirket, güvenlilik konusunda sizi yanıltma potansiyeline sahiptir.

Çalışacağınız şirket elemanlarının çalışmaları sırasında çalışma ortamlarında bulunmanız teslim ettiğiniz yer açısından daha güvenli bir ortam yaratır. Hoşunuza gitmeyen veya iş ahlakı dışında gerçekleşen herhangi bir durumda müdahale etme şansı yakalamanız, herhangi bir açıdan zarara uğramanızın önüne geçebilir.

Ücreti, sonucu gördükten sonra yatırın. Yapılan işlerden memnun kalmamanız veya herhangi bir problem çıkması durumunda ücreti önceden vermek bazı durumların ters gitmesine yol açabilir. Bu duruma ek olarak, herhangi bir çalışmaya başlamadan önce ücret hakkında yapacağınız anlaşmaya riayet edilmesi ahlak kuralları çerçevesinde müşteri ve şirket arasındaki güveni artıracağından daha güvenli bir alışveriş ortamı oluşturur.

Her ne kadar size göre güvenli ve uygun bir alışveriş ortamı sağlamış olsanız da, karşınızdaki şirkete tamamen güvenmemelisiniz. Her açıdan size uygun bir çalışma düzenleri ve ortamları olmasına rağmen, ortaya atılma ihtimali olan uygunsuz bir durumu engellemek amacıyla her zaman bir adım geride durmaya özen gösterin.

Bu tür, ahlak çerçevesi dışında alışverişin müşteri dikkatsizliği desteğiyle yaygınlaşması sonucunda insanlar, çok elzem olmayan işleri kendileri halletmek için çaba ve emek harcıyorlar. Bu durum sonucunda piyasada bulunan çoğu şirket varlığını çok uzun süre koruyamıyor. Ahlaki açıdan uygun olmayan şirketlerin gölgesi altında kalan güvenilir şirketler ise kendi varlıklarını koruyamadıklarından dolayı onlar da piyasadan kayboluyor. Oysa ki güvenilir şirketlerin piyasada varlıklarını devam ettirmesi ülke ekonomisi ve insanların ihtiyaçlarının karşılanması açısından pek de olumlu bir etki bırakmıyor. Bu tür durumların önüne geçip güvenilir şirketleri bir adım daha öne atma şansı müşteriler sayesinde sağlanıyor. Bilinçlenen müşteri kitlesiyle büyümeye devam edecek olan ticaret sektörü yolun sonunda ışığı gördü bile, bilinçli müşterilerin o sönmeyen ışığı…

admin

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir